Orden kommer från Jean-Marie Nkokolo. Han kommer från från södra Kongo och har under flera år jobbat målmedvetet och hängivet med att flera olika språkgrupper ska förstå vikten av att använda Guds ord på sina modersmål. Han besöker kyrkor och driver workshops för att få främst pastorer att förstå vikten av Guds ord på sitt hjärtespråk. Och han ser tydliga resultat.
”Vi började tidigt se frukt från arbetet då kongolesiska pastorer hade börjat förstå vikten av att folket hörde Guds Ord predikas och läsas på sina egna lokala språk istället för på franska. Pastorerna såg att de på djupet förstod och att det ledde till förvandling. De har sedan velat lära sig att predika på de lokala språken.”
Vid ett tillfälle var det en kvinna från södra Kongo som för första gången hörde en berättelse ur Bibeln läsas på sitt eget hjärtespråk och hon utbrast:
”Finns Guds ord också på mitt språk? Jag har gått i kyrkan länge, men jag har aldrig förstått Guds ord. Idag när du delade den här berättelsen så förstod jag.”
Vid ett annat tillfälle var det en kvinna som under fem långa år lidit av en svår sjukdom och trots upprepade läkarbesök blev hon aldrig bättre. Hopplösheten växte och till slut bestämde hon sig för att avsluta sitt liv. Men Gud hade andra planer! En dag, precis när hon bestämt sig för att avsluta sitt liv, fick hon höra berättelsen om kvinnan som lidit av blödningar i tolv år på sitt eget hjärtespråk. Hon insåg plötsligt att hennes fem års lidande var kort i jämförelse med kvinnan i Bibeln och att det fortfarande fanns hopp. Hon samlade sina barn och bad om förlåtelse för vad hon hade tänkt göra.
Vi tackar Gud för Jean-Maries viktiga arbete och för de människor som får sina liv förvandlade när de får höra Guds ord på sitt modersmål.
Stort tack för att du vill vara med och stödja detta arbete så att Guds ord kan fortsätta att nå ut till alla dessa språkgrupper.
FREDRIC CARLMATZ
INSAMLINGSANSVARIG



