Pingstkyrkan i Mölndal satsar på de bibellösa folken

av | jul 11, 2026 | Nyheter

För Folk&Språk betyder det mycket att få arbeta tillsammans med allt Guds folk och tillsammans med kyrkor i hela landet. Pingst i Mölndal, med pastor AnnaMaria Bergqvist i spetsen, är en församling som stått med oss ett tag genom deras Second Hand arbete. Nu vill de ta ett steg till och involvera hela kyrkan och samla in pengar till en onådd och bibellös folkgrupp. Det här är ett sätt vi kallar Adopt A Verse. Vi har skrivit om detta förut och det innebär att enskilda personer signerar sig för en vers och ger 350 kr, som är kostnaden för att översätta en vers ut Bibeln.

Vi vill vara med och satsa på de bibellösa folken, säger AnnaMaria. Det blir extra tydligt nu när NT-26 kommer ut och vi återigen får möjlighet till en ny översättning på svenska, medan andra delar av världen överhuvudtaget inte har någonting på sitt språk. Det känns angeläget att kunna vara med och sprida bibeln till andra folk genom en så enkel handling.

AnnaMaria menar att många har en längtan att nå ut på något sätt, men kan kanske tycka att det är svårt. Då är detta en jättechans, att på ett konkret sätt vara med och se Bibeln nå en helt onådd folkgrupp.

Personligen tyckte jag att Adopt A Verse lät som ett bra sätt att konkret kunna vara med och se hur verser översätts steg för steg. Att även få involvera och inspirera församlingen till att vara en del av bibelspridning i världen känns inspirerande.

 

FREDRIC CARLMATZ

INSAMLINGSANSVARIG

Besök i Tete och annat

En vecka efter arbetet i Namibia var vi på besök i Tete Mocambique i 10 dagar. Mera om detta i nästa nyhetsbrev. Då skriver vi också om våra andra resor, Jeni till USA och Mikael till Tyskland och Sverige.

Tack för ert stöd till vårt arbete och era förböner! Ni är en viktig del av vårt arbete!

Böneämnen:

  • Tacka Gud för en lyckad resa till Namibia! 
  • Be för Namibias bibelsällskap när de söker medel för korrigeringar och nytryckning av Rukwangali Bibeln!
  • Tacka för en lyckad resa till Tete Mocambique!
  • Be för Jenis resa till USA och Mikaels resa till Tyskland och Sverige, framför allt att dessa resor får kännas som en semester.

Mer läsning