På ett extra årsmöte den 23 januari valdes Mats-Jan Söderberg till ny missionsföreståndare för Folk&Språk. Han ersätter i och med det Reine Toth som går vidare till andra uppdrag.
Mats-Jan som tillsammans med familjen bor och är verksam i Uppsala blev tipsad om behovet av missionsföreståndare vid den här tiden förra året.
– Jag var inte redo då, vi var relativt nyhemkomna från missionsfältet, men jag är definitivt redo idag.
Senaste åren har han varit verksam i ett Uppsalaföretag inom måleribranschen. Ett avsiktligt val då han behövde pausa det intensiva evangeliska arbete han så helhjärtat varit en del av.
– Min utmaning här har handlat om affärsutveckling för att få den befintliga verksamheten att växa och fungera bättre. Samtidigt har det varit nyttigt att anpassa mig till ett Sverige där saker och ting händer väldigt snabbt.
I två omgångar har Mats-Jan och hustrun Anna-Caisa varit involverade i församlingsbyggande i Ukraina. Dessutom har de hunnit med att leda en församling i Baku i Azerbadjan.
– En milstolpe som sticker ut är Israelresan (från Sverige) som jag var med och arrangerade 2010. Vi siktade in oss på 2 000 deltagare men landade på 1 700 personer. Omsatt i antalet bussar i Israel blev det 36 stycken.
Mats-Jan kom till tro i 20-årsåldern. Tidigt kände han av kallelsen att nå andra människor med det befriande budskapet.
– Under vår tid utanför Sverige har vi flera gånger kommit i kontakt med Wycliffes arbete. Gång på gång har jag slagits över privilegiet att som svensk ha en egen bibelöversättning.
– För mig betyder mitt ja som missionsföreståndare ett ja till att fördjupa pionjärvisionen att nå dem som ännu inte har Bibeln på sitt eget språk Det är också ett ja som ligger i linje med min kallelse och ett uppdrag som jag vill gå in helhjärtat i.
Folk&Språks världsvida vision 2025 är en stor utmaning som ger Mats-Jan eskatologiska kopplingar.
– När jag nu läser det Johannes skriver i Uppenbarelsebokens 7:e kapitel om en stor skara av alla folk, stammar, länder och språk blir det stort för mig. Jag inser snabbt att jag nu är med i ett förberedande sammanhang som är ett av de viktigaste. I all ödmjukhet känner jag mig privilegierad att vara en del i den kallelsen.
Rent konkret börjar Mats-Jan i mitten av februari för att på allvar kliva in i uppdraget den 1 mars.



